Inšpirácia

Posledné desaťročie prinieslo mnoho zmien, aj v myslení ľudí, a preto prinieslo aj mnoho transformačných lídrov, motivačných spíkrov, životných koučov. Všeobecne civilizácia akoby už nezvládala sama svoje výkonnostné tempo, tlak na zabezpečenie životných potrieb. Psychicky je to náročné, ale fyzicky ľudia zleniveli. Pohybovo. Od polovice 20ho storočia sme sa posadili za písacie stroje a nekôr, amentma, počítače, a už sme sa usedeli. Mňa osobne oveľa viac ako knižky, kázne, prednášky a motivačné mottá denne na nástenke inšpiruje reálny človek. A konktétne tento. Táto pani, ktorú v Devínskej mnohí poznáte. Mne stačí o nej vedieť len toľko, že chodí pešo, zo svojho domu 5 kilometrov do dediny do najbližšieho obchodu a nazad. V hocijakom počasí. Dá si reflexnú vestu a ide sa. Keď prší, dáždnik nenosí, veď jednou rukou ťahá vozík, v druhej palica. Tento rok mala osemdesiat. A teda už aj k tomuto jubileu prestala fajčiť. Určite ste ju viacerí, tak ako ja, zviezli autom, veď nevravím, že sa

Zbieram, zbieraš, zbierame


Máj lásky čas - noo, pod čerešňou opäť nebolo s kým, ale za to mi to pripomína, ako nám okolie kvitne a zreje. A okrem toho, veď už je vlastne päť dní jún! Začala som chodiť do práce, tak už nestíham myslieť. Paradajky a papriky v záhrade ešte s plodmi machrovať nemôžu, zbierania mimo domu je zato habadej! Človek aby len čas hľadal, ako to všetko stihne pozbierať a spracovať. Lebo veď keď sa ťa zima a chrípka opýta, prečo si si nenasušila lipu, keď voní a peľ lieta v celej tvojej dedine, tak sa budeš tváriť ako úplný blbec.
Táto zima, ako som už písala predtým, bola naozaj tak otrasná, čo sa týka chorôb, že aj mňa konečne (dosť skoro) primäla poobzrieť sa za bylinkami, reku skúsim to s nimi.  Dosť výdatne mi k tomu dopomáha prostredie, v ktorom žijeme, a to teda žijeme v hlavnom meste! Niekde na lúkach panenskej krajiny je to isto lepšie, veď rozšírim túto novú záľubu aj tam, zatiaľ zakladám čajový regál z rastlín, ktoré máme tu. A nie je toho málo, napokon, bývam pod prírodnou rezerváciou 4. stupňa (netrhám tam, tam sa nesmie, to len akože príroda tu je), a aj lúka nad sídliskom je parádna. Takže veľké zaváraninové poháre, ktoré som v komore prekladala z miesta na miesto, našli svoj doposiaľ skrytý význam.
Kebyže našu záhradu neplienim, rastie tu samá žihľava a lastovičník. Žihľavu na hlavu, skúsila som si. Ale iba dvakrát, takže zatiaľ vlasy nič moc... farbou doničené by mali byť nonstop namočené vo výluhu asi. Jarnú žihľavovú očistnú kúru nie som schopná dodržať a denne piť dva-trikrát čaj, no ale odtrhnem a zalejem, keď cítim potrebu očisty, po víkende väčšinou.
Lipa je spolu s orechom najzákladnejší strom v Devínskej, to by ma fakt hanba fackovala nemať aspoň zopár kvetov. Prvý zber OK, pri druhej na mna pršali čierne chrobáčiky a pri tretej som zistila, že je už vlastne aj odkvitnuté. Ďalší strom, ktorý sa mi budúcu jar opäťnevyhne, je smrek, sirup z výhonkov som robila prvýkrát a je moc chutný a zdravý. Dúška materina rastie na lúke za sídliskom, celé mapy sú jej tam! Také niečo som videla naposledy snáď v nejakom pionierskom tábore ako žiačka prvého stupňa. Iné záujmy proste.... Nemala by som to ani zverejňovať, lebo budúci rok bude hneď materina vykmásaná, ale nech, radšej nech si ľudia natrhajú a sú zdraví, bacile nechce nikto. (A hlavne koľko ľudí si toto prečíta a koľko z nich asi že pôjde na byliny.) Na tej lúke je aj veľa jahodových a skorocelových listov, len treba ísť vyššie, lebo dole je venčisko psov. Preplachovať byliny sa mi zdá odveci. A všelijaké iné byliny tam rastú, aj ľubovník bodkovaný, a ďalšie, ktoré ma štvú, lebo ich nepoznám. Parádna byľ je praslička roľná, pri rybníku pod hrádzou je jej plná kameňová priekopa. S ňou som to troška prehnala, sušila som ju v celej obývačke.
Päť bední prázdnych zaváraninových pohárov a pohárikov, ktoré nemám v dome kam dať, mi denne kmári svedomie a snáď logistika dovolí vybrať sa na samozber jahôd a marhulí. Dve základné ovocia na lekváre, teda pardon, ten najhlavnejší, pán lekvár, je z čiernych moruší. A tie, chvalapánubohu, u nás tiež rastú, len treba vedieť kde. Lebo niektoré sú aj pri ceste, vraj to vadí, ale tak nie je cesta ako cesta. (Silné slovo pre niektoré.) Pri zbere moruše čiernej vrelo odporúčam nejaké staré tričko:)
Moruše sú mega zdravé, ako všetky tmavé bobuľoviny. V strede leta budú zase podobné - černice. Z tých som chcela minulý rok spraviť sirup, že aký bude skvelý, ale zabudla som na neho pod schodami a bol z toho výborný likér. Ríbezlí máme len tri kry, to snáď pojeme, spracovávanie už nedám. Maliny detto. To aby mal človek opäť ako celodennú sezónnu prácu! Čerešne ani nespomínam, samozrejme..okrem záhrady sú aj po uliciach. Višne tiež. Čochvíľa broskyne, iba z tých robím kompót. Zelené orechy na orechovicu. Zrelé na jedenie. Až do októbra  vlastné paradajky zo záhrady do nemoty, čerstvé zemiačiky, nakladačky a ostatná zeleninka, na jeseň šípky a šup do svetrov a do perín.....zabudla som niečo? Tomu ver, že hej.




Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Májové víkendy plné zábavy

Silvester 2017

Poživeň z blízkeho okolia